kwartalnik "Edukacja Biologiczna i Środowiskowa"

ISSN 1643-8779Czyste dżinsy – czyste powietrze?

Czy płyn do prania może sprawić, że uprane w nim ubrania będą oczywszczały powietrze? Takiego rewolucyjnego odkrycia w zakresie ochrony środowiska dokonał prof. Tony Ryan z Uniwersytetu Sheffield (UK), współwłaściciel firmy Catalytic Clothing. Informację na ten temat podały Scientific American (marzec 2012) oraz Financial Times (październik 2012).

Tony Ryan wyprodukował prototyp jeansów, których materiał zawierał nanocząstki TiO2 (dwutlenek tytanu), pomagające w niszczeniu tlenków azotu, które są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Wystarczyło raz uprać ubranie w płynie zawierającym nano-TiO2 płynie „CatClo”, aby nanocząsteczki  wniknęły w tkaninę, bez konieczności powtarzania. Na proces ten nie ma wpływu samo pranie, a także wybór materiału, chociaż jeans nadaje się do tego najlepiej.

Gdy „CatClo” styka się z tlenkami azotu, są one przekształcane w azotany (substancje nieszkodliwe), które są usuwane z tkaniny podczas następnego prania. W procesie tym konieczny jest też udział światła, wszystko jedno, czy słonecznego, czy sztucznego.

Nanocząsteczki TiO2 są od dawna powszechnie używane w kosmetykach, m.in. w filtrach przeciwsłonecznych jako chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ich potencjał fotokatalityczny był już wcześniej wykorzystywany przy produkcji farb, szkła oraz materiałów budowlanych. Jednak dopiero masowe zastosowanie ich do ubrań ma szansę odnieść sukces w zakresie ochrony środowiska.

 

Enzo Arévalo-Garcia, PPP IBE

Tekst pochodzi z EBiŚ 1/2013